شیوه نصب سنگ نما روی دیوار

شیوه نصب سنگ نما روی دیوار- ترجمه فارسی ویدئو در پایین صفحه

https://www.youtube.com/watch?v=cex2_jnOy9o

در قسمت بالای این صفحه، لینک یک ویدئو در یوتیوب آورده شده است که شیوه ایجاد سنگ نما روی یک دیوار را نمایش می دهد. با توجه به اینکه توضیحات فیلم به زبان انگلیسی است، خلاصه ای از این فیلم در زیر به زبان فارسی نوشته شده است.

این یک دیوار زشت است که می خواهم آن را با سنگ نما تزیین کنم. برای این کار از پنلهای سنگی استفاده می کنم که ابعدشان 6 در 24 اینچ است. هر پنل سنگی از قطعات کوچکتر تشکیل شده است که با اپوکسی به یکدیگر متصل شده اند.

به این یکی دیوار نگاه کنید. روی این دیوار نیم اینچ ملات بتنی ریخته ام و روی آن با ماله شیار دار یک شیار ایجاد نموده ام. بریم با هم دیگه این لایه ملات را روی دیوار اول اجرا کنیم. ابتدا باید هرگونه رنگ، پوسیدگی و مواد زائد را از روی دیوار پاک کنیم.

با فشار آب بالا سطح دیوار را تمیز می کنیم. و باقیمانده ضایعات روی دیوار را با بورسی که روی سنگ فرز نصب کرده ام تمیز می کنم.

در این مرحله با یک دستگاه دمنده سطح دیوار را خشک می کنم. سپس سطح دیوار را با یک چسب مخصوص (bonding agent) پوشش می دهیم تا از چسبندگی دیوار قدیمی به ملات تازه مطمئن شویم.

این ماده را روی سطح دیوار پخش می کنیم و بین 15 تا 20 دقیقه صبر می کنیم

دو ماده اصلی ما سیمان و ماسه بنایی است. ماسه بنایی بسیار ریز است و هیچگونه سنگدانه درشت ندارد که این برای کار ما ایده آل است. برای هر ظرف سیمان، سه ظرف ماسه اضافه می کنیم. یعنی نسبت یک به سه حجمی. شما می توانید تنها با اضاقه کردن آب، ملات خود را داشته باشید ولی من به آن یه مقدار پلیمر آکریلیک نیز اضافه کرده ام تا چسبندگی و مقاومت بیشتری در ملات ایجاد کنم.

سیمان، ماسه و آب را با هم کامل مخلوط می کنیم تا یک ملات کاملا یکنواخت داشته باشیم.

با ماله ملات را از پایین به بالا روی سطح دیوار پخش می کنیم تا حدود نیم اینچ ملات روی سطح دیوار داشته باشیم.

با یک ماله شیار دار روی سطح ملات شیار ایجاد می کنیم.

اگر کف این سنگ را روی آسفالت کف قرار دهم، در تابستان آسفالت گرم و منبسط می شود و ممکن است که سنگ نمای من را تخریب نماید. بنابراین سنگ نما را نیم اینچ بالاتر از سطح زمین نصب می کنم تا با آسفالت فاصله داشته باشد. کارخانه سازنده سنگ، لبه سنگ های گوشه را به نحوی برش زده که کاملا در هم چفت می شوند. بنابراین نیازی به هیچ گونه برش نیست.

پشت پنل سنگی را با پارچه مرطوب تمیز می کنم تا هیچگونه گرد و غباری به آن نچسبیده باشد. همچنین مرطوب بودن سنگ باعث می شود تا عمل آوری ملات بهتر انجام شود و سنگ آب ملات را به خود جذب نکند.

حدود نیم اینچ ملات پشت سنگ قرار می دهم و سنگ را به دیوار می چسبانم.

سنگ دوم را نیز تمیز می کنیم و به پشت آن ملات می چسبانیم. سپس آن را به دیوار می چسبانیم. زیر سنگ یک تکه چوب قرار می دهم تا نیم اینچ با زمین فاصله داشته باشد.

این فرایند را برای باقی سنگ ها نیز تکرار می کنیم. اگر نیاز شد با چکش پلاستیکی به سنگ ضربه می زنیم تا کاملا به دیوار بچسبد و با باقی سنگها در یک سطح باشد.

سنگهای گوشه به طول 8 و یا 16 اینچ هستند. در ارتفاع متنواب سنگ 8 و 16 اینچی قرار می دهم تا درز بین سنگها روی هم نیفتد.

در این مرحله، سنگ روی دیوار را نصب می کنم.

برای ردیف بالای دیوار، سنگها را برش می دهم تا اندازه آنها به درستی تنظیم شود.

نگاه کنید که دیوار چقدر قشنگ شد. زمان زیادی از ما گرفت و لی واقعا ارزشش رو داشت.


Contact US

تماس با ما

تلفن
+98-21-2842-6725
ایمیل
info@farsibim.com
کانال تلگرام
@farsi_bim
آدرس
تهران - بزرگراه رسالت - کرمان جنوبی - ساختمان کوروش - پلاک 35- واحد 3