سطح توسعه مدل اطلاعات ساختمان BIM

سطح توسعه مدل اطلاعات ساختمان BIM

ساخت و ساز، یک پروژه تیمی است. تیم پروژه های ساخت از تعداد زیادی شرکت و نیروی انسانی تشکیل شده است. عدم تبادل مناسب اطلاعات بین اعضای تیم پروژه باعث توقف و خطا در پروژه و در نتیجه افزایش زمان و هزینه می گردد. در خیلی از موارد، این اتفاق به دلیل نداشتن درکی مشترک از پروژه اتفاق می افتد.

مدل اطلاعات ساخت (بیم BIM) به منظور ایجاد درک مشترک بین طرفین پروژه ایجاد می گردد. اما مطلبی که کمتر به آن توجه شده است، "سطح توسعه" مدل BIM است. در بسیاری از پروژه ها، قرارداد اجرای BIM بسته می شود بدون اینکه سطح توسعه آن در قرارداد ذکر شود. اگر مدل BIM با سطح جزئیات مطلوب ایجاد نگردد، عملا پروژه از بسیاری از مزایای پیاده سازی BIM محروم می ماند. موسسه معماران امریکا، 6 سطح توسعه برای مدل BIM تعریف کرده است:

LOD 100
در این سطح، فقط وجود المانهای ساختمان بررسی می شود. شکل، سایز، محل قرارگیری، و به عبارت دیگر نمایش سه بعدی آنها در ساختمان تعریف نمی شوند.
LOD 200
در این سطح، شکل هندسی سه بعدی المان به صورت کلی تعریف می شود. احجام، سایز، شکل، موقعیت مکانی و زاویه المانها به صورت تقریبی تعریف می شوند. اطلاعات غیر هندسی نیز ممکن است به المان های سه بعدی پیوست گردند.
LOD 300
در این سطح، شکل هندسی سه بعدی المان به صورت دقیق تعریف می شود. احجام، سایز، شکل، موقعیت مکانی و زاویه المانها به صورت دقیق تعریف می شوند. اطلاعات غیر هندسی نیز ممکن است به المان های سه بعدی پیوست گردند.
LOD 350
در این سطح، علاوه بر موارد ذکر شده در سطح 300، نحوه اتصال المان به المانهای مجاور نیز به صورت دقیق تعریف می شود.
LOD 400
در این سطح، جزئیات مدل به مقداری است که علاوه بر موارد ذکر شده در سطح 350، اطلاعات مشخصات فنی، جزئیات (مانند آرماتور درون بتن) و نصب نیز در مدل اضافه شده است به صورتی که پیمانکار می تواند ساخت المان را انجام دهد.

https://www.aia.org/


Contact US

تماس با ما

تلفن
+98-21-2842-6725
ایمیل
info@farsibim.com
کانال تلگرام
@farsi_bim
آدرس
تهران - بزرگراه رسالت - کرمان جنوبی - ساختمان کوروش - پلاک 35- واحد 3